|
A horgászatra jogosító területi engedéllyel rendelkező személy legfeljebb KETTŐ (egyenként legfeljebb három horoggal felszerelt) horgászkészséget, valamint egy darab, egy négyzetméternél nem nagyobb CSALIHALFOGÓ HÁLÓT használhat. (vhr. 26. § (2) bek.)
A két horgászbot mellett egyidejűleg használható 1 m2-nél nem nagyobb csalihalfogó emelőháló, mellyel csak ragadozó halak horgászatához fogható CSALIHAL. Tilos a csalihalfogó hálóval étkezésre vagy háziállatok etetésére szánt halat fogni, valamint használatakor a bevetett horgászkészségektől eltávolodni. Az egy négyzetméternél nagyobb emelőháló, más hálótípus, vagy csalihalfogó varsa használatát a törvényi előírások NEM engedélyezik.
Bármennyi felszerelt botot készenlétben tarthat.
A horgász KÖTELES a MOHOSZ által előírt FOGÁSI NAPLÓT vezetni, és azt a megadott határidőre a horgászegyesületnek leadni.
A méretkorlátozás alá eső fajokból ifjusági horgász naponta fajonként 2 darabot, összesen legfeljebb 3 darabot foghat. Egyébb haból 3 kg-ot. Ifjusági horgász 1, legfeljebb 3 horoggal szerelt horgászkészséget, és egy négyzetméternél nem nagyobb csalihalfogó hálót használhat. Bármennyi felszerelt botot készenlétben tarthat.
Gyermekhorgász (14. életévét be nem töltött,ifusági engedéllyel nem rendelkező). A gyermek horgászjegy birtokában egy darab, egy horoggal szerelt horgászkészség használható. (vhr. 26. § (3) bek.) Atóból halat nem vihet el,kivéve a törpeharcsa,melyet visszaengedni Tilos!
A törvény által tiltott halászati és horgászati módszerek:
Tilos a hal fogásához váltóáramú elektromos eszköz (elektromos halászgép), mérgező vagy kábító hatású anyag, robbanóanyag, szúrószerszám, búvárszigony vagy más, halfogásra alkalmas búváreszköz használata, valamint a gereblyéző horgászati, illetőleg hurokvető halászati módszer alkalmazása.
Tilos folyóvízen olyan halfogó-eszköz vagy készülék, továbbá olyan fogási mód alkalmazása, amely átlagos vízállás esetén a folyó, illetve a holtág, mellékág medrének felénél többet keresztirányban folyamatosan elzár. Tilos egyenáramú eszközzel (elektromos halászgép) a hal fogása kivéve, ha a tilalom alól a halászati hatóság indokolt esetben, a jogosult kérelmére, illetőleg hozzájárulásával keltetőházi szaporításhoz szükséges anyahalak begyűjtéséhez, ártéren végzett ivadékmentéshez, rendkívüli kár elhárítása miatt szükséges lehalászáshoz, tudományos célt szolgáló vizsgálati anyag begyűjtéséhez eseti engedéllyel felmentést nem ad. (Hhtv. 23. 24. §)
A horgászatra jogosult horgászás közben köteles magánál tartani, legalább egy személyazonosságát igazoló okmányt, horgászati okmányait: állami horgászjegyét, horgászszervezeti tagságát igazoló horgászigazolványát, a vízre szóló területi engedélyét és fogási naplóját. Az ellenőrzésre jogosult személyek (halőr, mezőőr, valamint a rendőr és más hatósági közegek és a TÁRSADALMI HALŐR) felszólítására a horgásznak ellenőrzésre át kell adnia horgászati okmányait, igazolnia kell személyazonosságát és lehetővé kell tennie a horgászeszközök és a zsákmány megvizsgálását. Az ellenőrzésre jogosult személy a horgászatra jogosító okmányok vagy a jogosultság hiányában, illetve ellenőrzési céllal azt a járművet, amelyen feltehetően halzsákmány van, működési területükön FELTARTÓZTATHATJA ÉS ÁTVIZSGÁLHATJA és jogosulatlan halzsákmány esetén az elkövetők ellen intézkedhet, a kifogott halat a vízbe kíméletesen visszahelyezteti, vagy visszahelyezi, az élettelen halat elismervény ellenében visszatartja. (Hhtv. 18, 21.-22., 34. §)
A kifogott halat a korábban kifogottal és megtartottal kicserélni tilos. (vhr. 27. § (1) bek.)
A horgász bevetett készségeitől csak annyira távolodhat el, hogy kapás esetén azonnal bevághasson. Ez a sportszerűség elve. Kivéve, ha a víz hasznosítója a helyi horgászrendben másként nem rendelkezik. Aki horgászhelyét elhagyja, készségeit köteles a vízből kivenni.
A horgász joga és lehetősége a szabályok és a horgászrend megsértőjét figyelmeztetni és az észlelt szabálytalanságokat, továbbá a part szennyezését, a rongálást hivatalos személynek, illetve szervnek (halőr, egyesület vezetősége stb.) bejelenteni.
Egyéb, horgászokra vonatkozó tilalmak:
A horgászok a vízi világgal és a vele szervesen összefonódott környezetével vannak kapcsolatban. Ezt a környezetet óvni, védeni kell! A szándék nem elég, ha nem vagyunk tisztában kötelességünkkel, ha ehhez nincs meg a megfelelő környezeti ismeretünk.
Amire figyeljünk!
A szemetelés lerágott csont, de mindenképp meg kell említeni. Szemetet a parton eldobni, vagy vízbe dobni tilos! Vigyük haza - a szerves hulladékot eláshatjuk, vagy el is égethetjük!
A vízinövények és a parton élő növények zöme védett! Különösen nagy veszélynek vannak kitéve virágos növényeink. Virágzásuk idején, csábító egy csokorra valót szedni. Szinte mind védett!
Magyarországon élő összes hüllő védelem alatt van!
A kétéltűek (békák) összes faja oltalom alatt van! Az a tény, hogy a harcsa kedvenc csemegéje, nem enyhíti vétségünket.
A vízi élethez kötődött madarak zöme szintén védett.
További információ A MOHOSZ honlapján.
| |